مرجع تخصصی آموزش طراحی و سئو وب سایت
صفحه اصلی / آموزش ها / کنسول جستجوی گوگل: راهنمای سئوکاران (آخرین به روز رسانی)
کنسول جستجوی گوگل: راهنمای سئوکاران (آخرین به روز رسانی)
نظرات: 3 نظر تگ ها: کنسول جستجوی گوگل|راهنمای سئوکاران|google search consol|راهنمای سرچ کنسول

کنسول جستجوی گوگل: راهنمای سئوکاران (آخرین به روز رسانی)


آیا می خواهید بدانید تلاش های سئوی شما چگونه نتیجه می دهد؟ گوگل ابزار رایگانی به نام کنسول جستجوی گوگل ارائه می دهد که اطلاعات دقیقی در مورد عملکرد سایت شما، مسائل امنیتی، خطاها و موارد دیگر ارائه می دهد. چگونه کار می کند؟ این چیزی است که ما امروز به آن خواهیم پرداخت.  

کنسول جستجوی گوگل چیست؟

کنسول جستجوی گوگل مجموعه ای از ابزارهای گوگل است که به شما کمک می کند عملکرد سایت خود را برای بهینه سازی و سئو وب سایت ردیابی کنید، مشکلات را پیدا کنید و به رتبه سایت خود در گوگل کمک کنید. این یک ابزار قدرتمند، اما پیچیده است. در سال 2010، ما یک راهنمای مبتدی کامل برای Google Webmaster Tools نوشتیم. از آن زمان، تغییرات قابل توجهی در Google Webmaster Tools رخ داده است، از جمله تغییر نام تجاری Google Search Console.

بهینه سازی و سئو وب سایت

ما این راهنما را به روزرسانی کرده ایم تا شامل نحوه استفاده از کنسول جستجوی Google، داده هایی که در مورد وب سایت خود می یابید، داده های مهمی که ممکن است فراموش کرده باشید، و نحوه نظارت مستمر برای هر گونه مشکلی که ممکن است بر رتبه بندی موتور جستجوی شما تأثیر بگذارد، را شامل شود.  

چگونه کنسول جستجوی گوگل را راه اندازی کنیم؟

اگر قبلاً این کار را نکرده اید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که وب سایت خود را با کنسول جستجوی گوگل راه اندازی کنید. برای انجام این کار، از وب سایت کنسول جستجو بازدید کنید، با حساب Google خود وارد شوید، ترجیحاً با حسابی که قبلاً برای Google Analytics استفاده می کنید. روی دکمه Start Now در سمت چپ پایین صفحه کلیک کنید و این کادر گفتگو را مشاهده خواهید کرد: صفحه اول برای ثبت نام سایت در گوگل سرچ کنسول تصویری از رابط کنسول جستجوی گوگل. پیشوند URL را انتخاب کنید، زیرا گزینه های بیشتری برای تأیید در اختیار شما قرار می دهد. در مرحله بعد، باید این سایت را به عنوان متعلق به شما تأیید کنید. قبلاً، این شامل جاسازی کد در هدر وب سایت یا آپلود یک فایل HTML در وب سرور شما بود. اکنون، اگر قبلاً Google Analytics دارید، به طور خودکار سایت شما را برای شما تأیید می کند و این را خواهید دید: تایید نام وب سایت ثبت شده در گوگل سرچ کنسول تصویری از پیام تأیید مالکیت در کنسول جستجوی گوگل. اگر این برای شما کار نمی کند، از یکی از این گزینه های دیگر برای تأیید استفاده کنید. یکی از جدیدترین گزینه های تأیید، تأیید DNS CNAME، در واقع چیزی است که در Google Webmaster Tools قدیمی وجود داشت، اما برای کنسول جستجوی Google بازگردانده شده است. هنگامی که سایت شما تأیید شد، اگر نقشه سایت در دسترس دارید، می خواهید یک نقشه سایت ارسال کنید. این یک فایل XML ساده است که به کنسول جستجوی گوگل می گوید چه صفحاتی در وب سایت خود دارید. اگر قبلاً یکی را دارید، معمولاً می توانید با تایپ کردن http://yourdomain.com/sitemap.xml آن را در مرورگر خود پیدا کنید. برای ایجاد نقشه سایت اگر قبلاً نقشه آن را ندارید، می توانید از ابزارهای آنلاین مانند نقشه سایت XML استفاده کنید. اگر وب سایتی را در دامنه خود با استفاده از وردپرس اجرا می کنید، می توانید افزونه Google XML Sitemaps را نصب کنید. هنگامی که افزونه را فعال کردید، به تنظیمات خود در داشبورد وردپرس نگاه کنید و روی XML-Sitemap کلیک کنید. افزونه باید نقشه سایت شما را قبلاً ایجاد کرده باشد، بنابراین کار دیگری نمی توانید انجام دهید. URL خود را در بالای صفحه پیدا خواهید کرد: سایت مپ یکی از هم ترین فاکتور ها در گوگل سرچ کنسول تصویری از URL سایت در نقشه سایت. آدرس پیوند را کپی کنید و به کنسول جستجوی گوگل برگردید، سپس آن را در قسمت «افزودن نقشه سایت جدید» در GSC قرار دهید. مکان سایت مپ در گوگل سرچ کنسول از اینجا انتخاب می شود اضافه کردن نقشه سایت جدید در کنسول جستجوی گوگل. ممکن است چند روز طول بکشد تا کنسول جستجو شروع به استخراج اطلاعات مربوط به وب سایت شما کند. مطمئن شوید که کمی صبر کنید، سپس به خواندن ادامه دهید تا بدانید چه چیزهای دیگری می توانید از کنسول جستجوی گوگل بیاموزید! چه داده هایی را می توانید از کنسول جستجوی گوگل استخراج کنید؟ هنگامی که وب سایت خود را اضافه و تأیید کردید، می توانید اطلاعات زیادی در مورد عملکرد سایت خود در GSC مشاهده کنید. به یاد داشته باشید، این یک ابزار قدرتمند است. اینها تنها نکات برجسته انواع جدید داده ها و داده های مهمی هستند که باید به یاد داشته باشید که گهگاه بررسی کنید. نمای کلی کنسول جستجوی گوگل مروری بر کنسول جستجوی گوگل آمار و گزارشات آن

مروری بر کنسول جستجوی گوگل

هنگامی که از وب سایت خود در GSC بازدید می کنید، ابتدا نمای کلی خود را خواهید دید. این یک نمای کلی از داده های مهم در کنسول جستجوی گوگل است. می توانید از این صفحه با کلیک بر روی پیوندهای مربوطه، از مناطق خاصی مانند خطاهای خزیدن، تجزیه و تحلیل جستجو، و نقشه سایت خود بازدید کنید. همچنین می توانید با استفاده از منوی موجود در نوار کناری سمت چپ به این مناطق بروید.  

نتایج جستجو

مروری بر گزارشات جستجوی  کنسول جستجوی گوگل در نوار کناری سمت چپ، نتایج جستجو را خواهید دید. تصویری از معیارهای عملکرد نتایج جستجو در کنسول جستجوی گوگل. این بخش به شما یک نمای کلی از نحوه نمایش سایت شما در صفحه نتایج موتورهای جستجو ارائه می دهد، از جمله کل کلیک ها، نمایش ها، موقعیت، نرخ کلیک، و جستجوهایی که سایت شما برای آنها نمایش داده می شود. فیلترهای موجود در بالا به شما امکان می دهند داده ها را بر اساس مکان، تاریخ، نوع جستجو و موارد دیگر مرتب کنید. این داده ها برای درک تأثیر تلاش های سئوی شما بسیار مهم است.  

گزارش پوشش شاخص

این گزارش اطلاعاتی را در مورد URL هایی که Google سعی کرده است در دارایی انتخابی شما فهرست کند و مشکلاتی که Google داشته است به شما ارائه می دهد. همانطور که ربات گوگل در اینترنت می خزد، هر صفحه ای را که با آن روبرو می شود پردازش می کند تا فهرستی از هر کلمه ای را که در هر صفحه می بیند جمع آوری کند. همچنین به برچسب ها و ویژگی های محتوا مانند عناوین یا متن های جایگزین نگاه می کند. گزارش پوشش شاخص در گوگل سرچ کنسول تصویری از گزارش پوشش ایندکس در کنسول جستجوی گوگل. این نمودار نشان دهنده تفکیک URL های سایت شما است که توسط گوگل ایندکس شده اند و بنابراین می توانند در نتایج جستجو ظاهر شوند. همانطور که صفحات را اضافه و حذف می کنید، این نمودار با شما تغییر می کند. اگر تعداد صفحات ایندکس شده کمتری نسبت به آنچه فکر می کنید دارید، زیاد نگران نباشید. Googlebot URL هایی را که به صورت تکراری، غیر متعارف یا دارای متا تگ بدون فهرست می بیند، فیلتر می کند. همچنین متوجه خواهید شد که تعدادی از نشانی های وب که فایل robots.txt شما خزیدن آنها را ممنوع کرده است. و همچنین می توانید بررسی کنید که چند URL را با ابزار Removal حذف کرده اید. این به احتمال زیاد همیشه یک مقدار پایین خواهد بود.

نقشه های وب سایت

من قبلاً به نقشه های سایت اشاره کردم، بنابراین دوباره به طور خلاصه به آن خواهم پرداخت. در GSC در زیر نقشه سایت، اطلاعاتی در مورد نقشه سایت خود خواهید دید، از جمله اینکه آیا نقشه سایت دارید یا خیر و آخرین بار چه زمانی به روز شده است. اگر متوجه شدید آخرین تاریخی که نقشه سایت شما دانلود شده است، اخیرا نیست، ممکن است بخواهید نقشه سایت خود را برای بازخوانی تعداد URL های ارسال شده ارسال کنید. در غیر این صورت، این به شما کمک می کند تا نحوه خواندن نقشه سایت شما توسط گوگل را پیگیری کنید و اینکه آیا تمام صفحات شما همانطور که می خواهید مشاهده می شوند یا خیر.  

حذف ها

اگر به دلایلی نیاز به مسدود کردن موقت صفحه از نتایج جستجوی Google دارید، به Removals بروید. معرفی صفحات حذف شده در گوگل سرچ کنسور تصویری از عملکرد حذف سایت در کنسول جستجوی گوگل. شمامی تواند یک صفحه را تقریباً 90 روز قبل از از بین رفتن آن پنهان کند. اگر می خواهید برای همیشه یک صفحه را از خزیدن گوگل حذف کنید، باید این کار را در وب سایت واقعی خود انجام دهید.  

Core Web Vitals

Core Web Vitals مجموعه ای از معیارها هستند که بر رتبه بندی جستجوی شما تأثیر می گذارند. آنها شامل سرعت، قابلیت استفاده و ثبات بصری هستند. اینها اکنون سیگنال های رتبه بندی هستند، بنابراین باید به آنها توجه کنید.  

صفحات موبایل تسریع شده (AMP)

Accelerated Mobile Pages یک ابتکار منبع باز است که برای ارائه وب سایت های موبایلی با بارگذاری سریع طراحی شده است که با سرعت اتصال پایین کار می کنند. اگر قبلاً صفحه ای ندارید، می توانید برای شروع ایجاد اولین صفحه خود به اینجا بروید. شما یک قطعه کد را دریافت خواهید کرد که می توانید آن را برای سایت خود سفارشی کنید. کور وب ویتال در گوگل سرچ کنسول را ببینید یک قطعه کد دیگ بخار. برای مشاهده صفحات در GSC، به Enhancements > AMP بروید.  

پیوندهایی به سایت شما

در مورد بک لینک های خود کنجکاو هستید؟ GSC دامنه هایی را به شما نشان می دهد که بیشترین پیوند را به شما دارند و همچنین صفحاتی را در وب سایت شما با بیشترین لینک نشان می دهد. در نوار سمت چپ به پایین اسکرول کنید تا لینک ها را ببینید. کلیک کنید و گزارش کاملی از پیوندهای سایت خود را مشاهده خواهید کرد: لیست پیوندهایی که به سایت شما داده شده در گوگل سرچ کنسول تصویری از پیوندهای خارجی و داخلی به سایت شما در کنسول جستجوی گوگل. این احتمالاً جامع ترین لیستی از بک لینک های شما (و لینک های داخلی!) است که حداقل به صورت رایگان پیدا خواهید کرد. این ابزار قدرتمندی برای دانستن اینکه محتوای شما در کجای وب مورد استفاده قرار می گیرد و چه چیزی از نظر گوگل بهترین عملکرد را دارد.  

اقدامات دستی

تب Manual Actions جایی است که می توانید دریابید که آیا هر یک از صفحات شما با دستورالعمل های کیفیت وب مستر Google مطابقت ندارد. این یکی از راه هایی است که گوگل در برابر هرزنامه های وب اقدام کرده است.  

قابلیت استفاده از موبایل

در برگه قابلیت استفاده از موبایل، می توانید مطمئن شوید که تمام صفحات وب سایت شما با آنچه که Google بهترین عمل می داند، همراستا هستند. گزارش لینک های ورودی به وب سایت شما در گوگل سرچ کنسول تصویری از قابلیت ردیابی قابلیت استفاده از موبایل در کنسول جستجوی گوگل. همانطور که می بینید، می توانید با اندازه متن، تنظیمات درگاه نمایش یا حتی نزدیکی عناصر قابل کلیک خود مشکل داشته باشید. هر یک از این مشکلات، و همچنین سایر خطاها، می تواند بر رتبه سایت تلفن همراه شما تأثیر منفی بگذارد و شما را در صفحه نتایج پایین بیاورد. یافتن و رفع این خطاها به تجربه کاربری و نتایج شما کمک می کند. هنگام بررسی این اطلاعات، پیشنهاد می کنم سرعت موبایل سایت خود را نیز بررسی کنید. من برای انجام این کار از Ubersuggest استفاده می کنم. اولین کاری که می خواهید انجام دهید این است که URL خود را در کادر جستجو تایپ کرده و روی جستجو کلیک کنید. تصویری از صفحه اصلی Ubersuggest. پس از کلیک بر روی دکمه جستجو، روی Site Audit در نوار کناری سمت چپ کلیک کنید و سپس صفحه را به پایین اسکرول کنید تا Site Speed ​​را ببینید. اوبرساجست می تواند به شما کمک کند تصویری از عملکرد حسابرسی سایت Ubersuggest. سرعت سایت را برای دستگاه های دسکتاپ و موبایل مشاهده خواهید کرد. به خاطر این تمرین، ما بیشتر به زمان بارگذاری موبایل علاقه مندیم. سایت من در دو ثانیه در دستگاه های تلفن همراه بارگیری می شود که در محدوده عالی امتیاز می گیرد. علاوه بر سرعت کلی سایت، یک تفکیک پیشرفته نیز برای موارد زیر وجود دارد:

  • اولین رنگ پر محتوا
  • شاخص سرعت
  • زمان تعامل
  • فرصت های ممیزی SEO
  • اولین رنگ معنی دار
  • اول CPU بیکار
  • تأخیر ورودی تخمینی

اگر مشکلی در اینجا مشاهده کردید، فوراً آنها را برطرف کنید و سپس سایت خود را مجدداً آزمایش کنید. ممکن است برای بهبود زمان بارگیری شما کافی باشد.  

آمار خزیدن

برای تجزیه و تحلیل عمیق تر از اینکه Googlebot چقدر به سایت شما نگاه می کند، می توانید از گزارش Crawl Stats در تنظیمات > Crawl stats استفاده کنید. در اینجا، خواهید دید که صفحات سایت شما چند بار خزیده می شود، روزانه چند کیلوبایت دانلود می شود و زمان دانلود سایت شما. گزارشات خطی در گوگل سرچ کنسول را مشاهده کنید نمونه گزارش در گوگل سرچ کنسول به شما نمایش داده شده است تصویری از آمار خزیدن. تصویری از آمار زمان صرف شده برای دانلود یک صفحه. به گفته گوگل، هیچ عدد خزیدن "خوب" وجود ندارد، اما آنها توصیه هایی برای هرگونه افزایش ناگهانی یا کاهش در نرخ خزیدن شما دارند. واکشی به عنوان Google (اکنون بازرسی URL نامیده می شود) این ابزار مفید است زیرا به شما امکان می دهد در واقع یک آزمایش آزمایشی از نحوه خزیدن و ارائه یک URL خاص در سایت شما توسط گوگل انجام دهید. این یک راه مفید برای اطمینان از اینکه Googlebot می تواند به صفحه ای دسترسی پیدا کند که در غیر این صورت ممکن است به حدس و گمان سپرده شود، مفید است. تصویری از عملکرد بازرسی URL کنسول جستجوی گوگل. اگر موفق باشید، صفحه نمایش داده می شود و می توانید ببینید آیا منابعی برای Googlebot مسدود شده اند یا خیر. اگر می خواهید به کد سایت خود دسترسی داشته باشید، روی مشاهده صفحه آزمایش شده کلیک کنید تا HTML، اسکرین شات و هر گونه خطای خزیدن را ببینید. (توجه: خطاهای خزیدن قبلاً گزارش خود بود؛ اکنون در بازرسی URL در زیر پوشش قرار دارد.) وقتی به نقطه اشکال زدایی توسعه وب می رسید، نمی توانید این ابزار رایگان را شکست دهید.  

Robots.txt تستر

اگر از فایل robots.txt برای مسدود کردن خزنده های Google از یک منبع خاص استفاده می کنید، این ابزار به شما امکان می دهد دوبار بررسی کنید که همه چیز کار می کند. بنابراین اگر تصویری دارید که نمی خواهید در جستجوی تصویر Google ظاهر شود، می توانید robots.txt خود را در اینجا آزمایش کنید تا مطمئن شوید که تصویر شما در جایی که نمی خواهید ظاهر نمی شود. هنگام آزمایش، یک پیام پذیرفته شده یا مسدود شده دریافت خواهید کرد و می توانید مطابق با آن ویرایش کنید.  

پارامترهای URL

خود گوگل توصیه می کند که از این ابزار به اندازه یک URL نادرست استفاده کنید پارامتر می تواند بر نحوه خزیدن سایت شما تأثیر منفی بگذارد. می توانید درباره نحوه استفاده صحیح از پارامترهای URL از Google اطلاعات بیشتری کسب کنید. هنگامی که از آنها استفاده می کنید، این ابزار به شما کمک می کند تا عملکرد آنها را بررسی کنید و مطمئن شوید که Googlebot را در جهت اشتباهی قرار نمی دهند.  

سوالات متداول

 

کنسول جستجوی گوگل چیست؟

کنسول جستجوی گوگل مجموعه ای از ابزارهایی است که به شما امکان می دهد تا بر عملکرد وب سایت خود نظارت کنید، مشکلات را شناسایی کنید و رتبه آن را در گوگل بهبود بخشید. این یک ابزار آنلاین رایگان است که گوگل با جزئیات در مورد وب سایت شما و کاربرانی که از آن بازدید می کنند ارائه می دهد.  

نحوه استفاده از کنسول جستجوی گوگل چگونه است؟

هنگام یادگیری نحوه استفاده از کنسول جستجوی گوگل، ابتدا وب سایت خود را به کنسول جستجوی گوگل اضافه کنید. سپس، عملیاتی را تنظیم کنید که می خواهید به طور مداوم بهینه سازی کنید. در مرحله بعد، یک نقشه سایت ارسال کنید، و در نهایت، پس از راه اندازی کنسول جستجوی گوگل، معیارهایی را برای اهداف پالایش و گزارش دهی یاد بگیرید.  

چگونه کنسول جستجوی گوگل را راه اندازی کنیم؟

با ورود به حساب Google خود شروع کنید، کنسول جستجوی Google را باز کنید و سایت خود را اضافه کنید. در نهایت، دامنه یا پیشوند URL خود را اضافه کنید تا حساب خود را تأیید کنید و شروع به استفاده از ویژگی ها کنید.  

نتیجه

کنسول جستجوی گوگل بینش قدرتمندی در مورد نحوه عملکرد سایت شما و همچنین کارهایی که می توانید برای حفظ توجه گوگل انجام دهید به شما می دهد. هنگامی که اصول اولیه را انجام دادید، یاد بگیرید که چگونه از داده های GSC برای افزایش ترافیک خود تا 28 درصد یا بیشتر استفاده کنید. آیا از کنسول جستجوی گوگل استفاده می کنید؟ چه حوزه هایی را بیشتر مفید می دانید؟ لطفاً نظرات خود را در نظرات زیر به اشتراک بگذارید و داده ها را تجزیه و تحلیل کنید!

دیدگاه کاربران